Praha 13. 8. 2023 --- Den Loutek v nemocnici na festivalu Letní Letná přinese již tuto neděli, patnáct loutkových představení. Kromě pohádek pro děti a rodinné publikum nebude tentokrát chybět ani opera či projekt o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Program vyvrcholí podvečerním koncertem. Spolek loutkářů a muzikantů ročně uskuteční více jak 1200 návštěv nemocnic, léčeben a hospiců po celé České republice. "Přijďte se přesvědčit jak chutná naše medicína, i když jste zrovna zdraví”,  zve na nabitý program na letenské pláni umělecká vedoucí Marka Míková.

V neděli 20. srpna začíná program Loutek v nemocnici již před polednem vlídným představením Pralidi. Během dne nebude chybět jedno z nejúspěšnějších představení souboru Malý princ ani loutková opera Prodaná nevěsta.

Menší “kufříková” představení, kterými je program na Dětské scéně proložen, se konají ve stanu Loutek v nemocnici. “Představení zde jsou často jen pro pár diváků. Nablízko. Vychutnat si tak každý může intimní atmosféru, jak ji znají děti i dříve narození z návštěv souboru v nemocnicích, třeba přímo u pacientova lůžka.” vysvětluje Marka Míková a dodává: “Malé představení však neznamená malý zážitek či malé téma. Vedle tradičních pohádek jakými jsou například Otesánek či Dlouhý, Široký a Bystrozraký představíme například i projekt Dům vzpomínek, jehož děj se odehrává během invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Patří mezi naše reminiscenční představení, která hrajeme dospívajícím pacientům či seniorům na geriatrických odděleních a v hospicích.”

Den završí velký koncert hudebního uskupení Loutkoband. Tančit, hrát a zpívat se bude jistě až do večera.

Letošní novinkou v programu jsou i workshopy, během kterých si společně s výtvarnicemi a scénografkami mohou malí i velcí vyrobit vlastní loutku z přírodních materiálů.

Loutky v nemocnici navštěvují zdravotnická zařízení v Čechách i na Moravě již 18 let. Každý rok osloví během 1200 návštěv téměř 40 000 pacientů. “Odzpíváme za rok desítky tisíc písniček, odehrajeme tisíce loutkových představení. Úsměvy, které na tvářích vykouzlíme se ani nedají spočítat.” říká Marka Míková.

Vstupenky na koncert a “velká představení” jsou k dostání prostřednictvím předprodeje festivalu Letní Letná i v den akce na místě. Program ve stanu Loutek v nemocnici je pak zdarma.

Program Dne Loutek v nemocnici:

11:00 - Pralidi

14:00 - Malý princ

15:30 - Prodaná nevěsta

17:30 - Loutkoband

Malá představení i worshopy výroby Loutek probíhají po celý den.

Přispět na projekt Loutky v nemocnici lze prostřednictvím Darujme.cz, anebo poukázáním libovolné částky na sbírkové konto.  Číslo transparentního účtu vedeného u Raiffaisenbank je 37373767/5500.

Kontakty pro média:

Fotografie k užití - adresář ke stažení zde.