15let

Myš

Pouze s vaší pomocí

Pouze s Vaší pomocí budeme pokračovat s návštěvami malých marodů. Váš dar v jakékoliv výši pomůže dětem překonat pobyt v nemocnici. Darujte jim prosím úsměv ještě dnes!

 

3500

Darujte_cards_11sml


 

QRplatba

Pro platbu na sbírkový účet 37 37 37 67 / 5500 Pokud chcete na konci roku dostat potvrzení o daru uveďte jako zprávu pro příjemce jméno, příjmení a adresu. QR kód naskenujte prostřednictvím bankovní aplikace ve vašem smartphonu.

Myš.

MyšMyš

 

Myš

Jak pomáháme

Ivanka 1

Se čtyřletou Ivankou se bohužel vídáme pravidelně již několik let. „Kdy jsme se viděli poprvé? Určitě na rehabilitaci v Motole,“ říká maminka.

Na motolské rehabilitaci jsou Loutky součástí léčby. Pomáháme společně s loutkou obnovovat hybnost malých pacientů, anebo překonávat konkrétní strach z léčby. Stejně pracujeme i v některých specializovaných lázních v Čechách a na Slovensku, například v Adeli v Piešťanech, kde také Ivanka v rehabilitacích pokračovala.

Ivanka nyní bojuje s karcinomem neznámého původu, který zasáhl i lymfatické cesty. Po chemoterapiích a operaci byla na kontrolní magnetické rezonanci v plzeňské nemocnici. „Když jsem vás uviděla, měla jsem sama velkou radost.“ Říkala maminka a hned nás zvala k lůžku, kde se dcerka probouzela z narkózy... Ta, když uviděla loutku, začala se usmívat a úplně zapomněla na trápení během komplikovaného vyšetření.

Mudr HolcátVážený pane doktore, máte dlouhodobou zkušenost jako lékař, jako člen vrcholového managementu předních zdravotnických zařízení, dokonce i jako ministr zdravotnictví. Mohl byste nám popsat, jak z Vašeho pohledu organizace jako Loutky v nemocnici doplňují péči o pacienty v nemocnicích a léčebnách? Proč mají své pevné místo ve zdravotnických zařízeních?

Léčba pacientů, to nejsou pouze léky, operace či jiné terapeutické postupy. Jednou z nejdůležitějších podmínek úspěšného léčení a vyléčení pacienta je jeho pozitivní přístup a naladění. To se týká jak dospělých, tak i dětí. Záleží nejen na komunikaci personálu, který se o pacienty stará, ale i všech v jeho okolí, ať to jsou jeho příbuzní, přátelé a známí. Velkou roli, zvláště v nemocnicích, hrají různé podpůrné organizace, dobrovolníci. Od malička mám osobně slabost k loutkám, několik jich vlastním, pohled na ně mě vždy pozitivně naladí. Když tyto loutky ožijí v rukách zkušených loutkoherců, je hned jiná atmosféra, dobrá nálada. Děti a možná i dospělí v nemocnici přijdou na jiné myšlenky, alespoň na čas zapomenou na své strasti a bolesti. Většinou za nimi stojí veselí a pozitivní umělci, kteří vnášejí do našeho, někdy nepříliš příjemného, prostředí pozitivní emoce a radost.

Čím je motolská nemocnice odlišná od jiných velkých nemocnic? Má v péči o dětského pacienta v rámci republiky něčím výjimečné postavení? Proč je důležité, aby takováto specializovaná pracoviště spolupracovala s Loutkami v nemocnici.

Motolská nemocnice je jednou z největších zařízení nejen v České republice, ale i v Evropě. Její poměrně velkou částí je samostatná dětská nemocnice s některými ojedinělými diagnostickými a hlavně léčebnými programy. Pro některé z nich je spádovým zařízením pro dětské pacienty z celé republiky. U těchto dětí jde často o komplikovaná, těžká chronická onemocnění s dlouhodobou hospitalizací na lůžku. Pomoc dobrovolníků, účast různých organizací je pro pobyt těchto dětí velmi přínosná. Zvláštní postavení mají Loutky v nemocnici. Malí, ale i větší se vždy těší, kdy se opět ty roztomilé gurky s veselými příběhy mezi nimi objeví. A návštěv není málo, ročně skoro přes 400!

7

Jenom s Vaší laskavou pomocí můžeme chodit za seniory a nemocnými dětmi! Vaše podpora může znamenat obrovský rozdíl v kvalitě života pacientů, které navštěvujeme i jejich rodin!

 

Loutky v nemocnici se na návštěvách obvykle loučí slovy „Ať jste brzo zdraví!"

a "doufáme, že až přijdeme příště, už se tu nepotkáme.“ Tak tomu bohužel není pokud členové našeho týmu zavítají za dříve narozenými do léčeben dlouhodobě nemocných, na geriatrická oddělení nebo do hospice. To jsou místa, kde se setkáváme s jinými posluchači a diváky. Nemoc je omezuje dlouhodobě a mnoho z nich ví, že jim zdravotní stav už neumožní vrátit se domů. A někdy ani není kam se vrátit.

Loutky v nemocnici mají možnost trochu radosti a příběhu s dobrým koncem přinést i do těchto míst. Hospic Dobrého Pastýře je místem, kde jsme s návštěvami dříve narozených začínaly. Velká část zdejších klientů jsou onkologičtí pacienti, kterým současná medicína už nedokáže pomoci, aby boj se zákeřnou nemocí vyhráli. Někteří zde bohužel pobývají jen pár dní nebo týdnů, a tak zde mnoho známých tváří při našich pravidelných návštěvách nenacházíme.

Výjimkou je paní Růženka, kterou tentokrát navštívily Granka s Terezou. Růženka brzy oslaví 80. narozeniny a v hospici je od října minulého roku. Když herecky vcházely do jejího pokoje, bylo vidět, že už Loutky se zvědavostí očekávala. „Nemusím ale zpívat s vámi, že ne?“ Ujišťovala se. „Samozřejmě že ne, vůbec!“ říkaly jsme s úsměvem, když začínaly první akordy. Brzy se ale ukázalo, že paní Růženka byla dlouhá léta členkou souboru lidových zpěvů a tanců. Své mládí prozpívala a protancovala v kroji, a tak se přidala hned po první písničce. Svěřila se, že dobrou náladu vždy čerpala i ze sportu. Milovala kuželky! A sportovec byl i její manžel.

LVN Co je potom 2

Po několika písničkách si Růženka všimla loutky, kterou jsme s sebou do pokoje přinesly. Byl to z lipového dřeva řezaný Kristián s velkým srdcem. Paní Růženka si jej vzala na klín a objala ho, jako kdyby za ní zrovna přijelo jedno z jejích šesti vnoučat. Mezi písničkami si pak spolu povídali o dlouhé cestě, která ji čeká. „Cokoli už děláte, dělejte rádi do poslední chvíle. To je můj recept na život, za kterým je radost se ohlédnout, i když není vždycky do zpěvu. Tak jsem to měla já. A to si představte, že jsem se vyučila jako soustružnice!“ Loučila se s námi a my šly do dalšího pokoje.

Zde nás čekají pánové Michal, který již lůžko neopouští a Honza. Ten patří k mladší generaci. Písníčku Jóžin z bážin si s námi zanotoval tak hlasitě, že i paní Růženka z vedlejšího pokoje ještě přijde na chvilku nakouknout… Moc si přejeme, abychom se společně viděli ještě i při naší další návštěvě.

 LVN FTN 2

Sychravý čtvrtek jsme trávili v Thomayerove nemocnici v Praze.

Oddělení je tu tolik, že nestačí návštěva jednoho týmu, ale každý týden navštěvují nemocnici čtyři loutkáři a hudebníci. Malí marodi na nás čekají na chirurgii, pediatrii, neurologii i psychiatrii, a tak abychom se všem mohli věnovat dostatečně dlouho, rozdělujeme se na dvě party a vydáváme se do různých pavilonu.

Nejvíc se těší Radka. Je to bývalá zdravotní sestřička, která sběhla k divadlu. Než nastoupila na DAMU (byla v ročníku s Ivanem Trojanem), studovala střední zdravotnickou školu a praktickou část maturit absolvovala právě na Klinice dětské chirurgie a traumatologie v této nemocnici. A právě tam také dnes míří jako dlouholetá členka týmu Loutek v nemocnici.

7

Pomáhejte nám prosím v období adventu a vánočních svátků. Vaše podpora je pro nemocné děti velmi důležitá! Jenom díky pomoci dárců můžeme naši medicínu ve zdravotnických zařízeních rozdávat pravidelně i v této době.

 

Přečtěte si jak pomáháhají naše sváteční návštěvy.

V období adventu a Vánoc nás malí pacienti v nemocnicích a léčebnách potřebují snad ještě víc než kdy jindy. Proto pomáháme nejen ve všední dny, ale doslova od pondělí do neděle.

Navštěvujeme jak ty, kteří se těší, že i přes svou vážnou nemoc nebo nečekané zranění budou na svátky doma, tak ty, kteří vědí, že se nemají kam vrátit. Hospitalizovaní pacienti nás čekají i přímo během vánočních svátků a na konci roku. Nezklameme je.
 
Vydejte se spolu s námi na cestu do Vánoc, jak ji prožíváme my a s námi děti, ale i dříve narození v nemocnicích, léčebnách a hospicích. Ať jsme s malou Dorotkou na onkologii, se statečnou Veronikou na jednotce intenzivní péče po operaci, nebo s panem Pavlem v léčebně dlouhodobě nemocných, rozdáváme radost a sdílíme sváteční atmosféru. Pokud je třeba, pomůžeme na Vánoce alespoň na chvíli zapomenout.
 
Přinášíme Vám krátké reportáže z našich prosincových návštěv. Prostřednictvím příběhů i fotek Vám představíme naši práci během adventních nedělí a dalších svátečních dnů, jako bychom rozžali svíčky na adventním věnci.

K našim prázdninovým programům již tradičně patří vícedenní návštěvy psyxhiatrických léčeben. Zachytili jsme pár pro vás (ale i pro nás) postřehů i z letošních, velmi silných setkání.

Ve dnech 22.-24.8. 2022 uskutečnila pětičlenná skupina Loutek v nemocnici pod vedením Marky Míkové dílnu na dětské psychiatrii v Bohnicích. Byla tam Dáda, Václav, Anička, Marka a Pavla. Dílny se zúčastnilo deset starších dětí. První den jsme dětem zahráli sedm připravených písní a požádali je, aby si z nich vybrali sedm, na které budeme vyrábět klipy a které se budeme učit. Vybrali si losováním Marnivou sestřenici, Žlutou ponorku a Čtyři slunce. O všech písničkách jsme si povídali, o divadle Semafor, kde se zpívala Marnivá sestřenice, o Beatles a jejich Yellow submarine, a o Čtyřech sluncích a Vypsané fixe. I o tom, že ta čtyři slunce jsou čtyři děti. Pak jsme se pustili do práce – někteří začali nacvičovat muziku na nástroje. Pavla popisuje: Nacvičovala jsem basovku s hudebně nesmírně nadaným Adamem, zatímco ostatní vyráběli artefakty pro videoklipy.

V současné době se mezi dětmi více než dříve vyskytují vážné nemoci horních i dolních cest dýchacích. Děti trápí i opakovaná virová onemocnění a další obtíže spojené s dýcháním.
Tento stav zhoršilo období pandemie, protože v posledním roce a půl nebyly děti průběžně vystavovány běžným virům a jejich organismus tak přestal být vůči takovým infekcím odolný.
Zároveň samotný koronavirus často zasahoval dýchací soustavu i u dětí.

Loutky v nemocnici v jeskyni 1

Vážení přátelé Loutek v nemocnici.

Rok 2021 byl již druhým rokem, ve kterém nás, stejně jako celou společnost, silně ovlivňovaly zprávy o vývoji epidemie Covidu a častěji než bychom chtěli bohužel i nemoc samotná. Bohužel každý již zná i někoho kdo o své bližní přišel.

Je výjimečnou vlastností dobrých lidí, že v takto složité době se semknout a o to víc se snaží pomáhat bližním.

Víc než v předešlých letech jsme  pomáhali i my. S radostí můžeme říci že jsme dokázali přes všechny karantény, izolace a restriktivní opatření realizovat neuvěřitelných 908 návštěv zdravotnických zařízení a představení!

261784696 10158340883160887 36425997245336522 n

Joomla Tutorial