15let

Myš

Pro média

LVN Lecive kapkyPRAHA 21. 12. 2023 – Loutky v nemocnici v období adventu a Vánoc navštěvují malé pacienty i dříve narozené, kteří toto sváteční období musí trávit v nemocnicích, léčebnách či v hospicích. Jejich práci však v těchto dnech může ocenit i širší veřejnost. Advent s Loutkami v nemocnici vrcholí 22. 12. 2023 představením Cesta do Vánoc v Praze a stejný den i vydáním nového digitálního alba písniček s názvem Léčivé kapky. Čtrnáct autorských skladeb je osobním vyznáním jednotlivých členů souboru, kteří čerpali inspiraci přímo při svých návštěvách ve zdravotnických zařízeních. „Album je naším vánočním dárkem pro nemocné děti, určitě si jej ale užijete, i když jste zrovna zdraví!“ láká k poslechu Marka Míková, umělecká vedoucí souboru, která vznik alba iniciovala.

Za skladbami autorsky stojí celá plejáda zajímavých muzikantů, kteří část svého života zasvětili i pomoci potřebným společně s Loutkami v nemocnici: Marka Míková, frontmanka kapely Zuby nehty, spisovatelka a režisérka, David Noll – skladatel a muzikant, Pavla Jonsson (Malé Zuby), Kryštof Míka (Iritující Pýchora), Jaromír František Fumas Palme (Původní Bureš), Jiří Hodina (Mantaban), Matyáš Míka (Představy postavy), Zdeněk Havlíček – klavírista či písničkářky Krystyna Skalická, Sylvie Krobová, Beata Bocek, Terezie Palková a další. Výsledný zvuk alba a jednu autorskou skladbu složenou přímo pro Loutky v nemocnici připravil ve studiu JÁMOR Ondřej Ježek.

Nahrávka vychází v 18. roce působení spolku Loutky v nemocnici. „Když jsme začínali, nikdo netušil, že budeme navštěvovat desítky zdravotnických zařízení a že za rok uskutečníme více než 1200 návštěv. Podařilo se nám vyrůst ve zkušený tým plný kreativních osobností, který dnes čítá přes 30 herců a muzikantů. Svým uměním, empatií a pozitivní energií můžeme při každodenních návštěvách povzbudit během roku desítky tisíc dětských pacientů a seniorů. Jsme rádi, že prostřednictvím některých našich aktivit můžeme naši práci přiblížit i širší veřejnosti. Chceme tak především upozornit na potřebu naší činnosti ve zdravotnických zařízeních,“ říká u příležitosti vydání nahrávky i vánočních představení Marka Míková.

Album bude možné nalézt na www.loutkyvnemocnici.cz a na všech hlavních on-line hudebních platformách. Fyzickou podobu alba nahrazuje karta s QR kódem pro přehrání, kterou při svých návštěvách budou hospitalizovaným, a to nejen nyní v období Vánoc, rozdávat členové Loutek v nemocnici. Její grafický návrh připravil Martin Kubát. Vstupenky na vánoční představení jsou k dispozici v předprodejní síti GoOut.

Činnost Loutek v nemocnici můžete podpořit i vy. Najděte si na www.loutkyvnemocnici.cz formu, která je vám blízká.

Praha 13. 8. 2023 --- Den Loutek v nemocnici na festivalu Letní Letná přinese již tuto neděli, patnáct loutkových představení. Kromě pohádek pro děti a rodinné publikum nebude tentokrát chybět ani opera či projekt o invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Program vyvrcholí podvečerním koncertem. Spolek loutkářů a muzikantů ročně uskuteční více jak 1200 návštěv nemocnic, léčeben a hospiců po celé České republice. "Přijďte se přesvědčit jak chutná naše medicína, i když jste zrovna zdraví”,  zve na nabitý program na letenské pláni umělecká vedoucí Marka Míková.

Praha, 11. listopadu 2021 - Velké vyřezávané marionety, loutky javajkového typu, originální maňásci ve spojení s herci na scéně, působivá scénografie využívající vitráže, zpěv tradičních koled i nových vánočních písní a především stále aktuální příběhy o stvoření světa a narození Ježíše s přesahy do současnosti... to jsou lákadla nového rodinného představení Cesta do Vánoc, které připravuje pod vedením režisérky, herečky a hudebnice Marky Míkové soubor Loutky v nemocnici ve spolupráci s Centrem českého loutkářství a Městskou knihovnou v Praze.

Premiéra výtvarně pojaté inscenace v režii Marky Míkové proběhne 28. listopadu v prostoru divadla Říše loutek v pražské Žatecké ulici, které je nově opět součástí Městské knihovny v Praze. Představení zde bude poté uváděno v prosinci každou adventní neděli a rovněž mezi Vánocemi a Silvestrem. Vedle Prahy s ním soubor Loutek v nemocnici, který již šestnáct let přináší radost pohádkami a písničkami dětem ve zdravotnických zařízeních, navštíví také Brno a vybrané nemocnice a léčebny v České republice. Vstupenky na pražské termíny jsou již nyní v prodeji v Ústřední pobočce knihovny na Mariánském náměstí i online na stránce www.loutkyvnemocnici.cz/cestadovanoc. Část vstupenek na tato představení je určena také jako dárek pro děti, které aktuálně tráví čas v nemocnicích. Od členů souboru je dostanou osobně při pravidelných návštěvách Loutek nemocnici u hospitalizovaných pacientů.

Malého i velkého diváka provede představení Cesta do Vánoc biblickými příběhy od stvoření světa přes narození Ježíška až k návštěvě pastýřů a putování tří králů. Inscenace vychází ze starých lidových textů, které jsem upravila pro naše potřeby. Na několika místech do nich vstupují otázky a úvahy o současných Vánocích, také se tam objevují úryvky z některých básní. A samozřejmě těšení na Vánoce,” líčí Marka Míková.

Na inscenaci společně s kmenovými členy souboru Loutky v nemocnici spolupracují i další loutkáři z řad studentů a absolventů Katedry alternativního a loutkového divadla Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Cesta do Vánoc je loutkové představení, ale herci budou na scéně stále přítomni. Jako ti, co dodávají loutkám duši a posunují děj kupředu,” vysvětluje Míková.

Pro představení navrhla nové loutky Iva Bartošová Ščerbáková. Vznikly v dílně řezbáře Václava Krčála. Využíváme různé druhy - přes marionety, maňásky až po loutky javajkového typu a manekýny. Některé budou velké a jiné docela droboučké,” říká Míková. Autorkou originálně pojaté scény je rovněž Iva Bartošová Ščerbáková. Scéna skýtá možnost světelných efektů, se kterými si zatím hrajeme a velmi nás baví, a tak doufáme, že i divák bude potěšen,” dodává Marka Míková.

Inscenaci doprovodí živá hudba. Budeme hrát jak známé koledy, aby si s námi mohlo publikum zazpívat, tak i několik autorských vánočních písní. Nebude to jen obvyklá lidová nota, která bude prostupovat příběhem. Půjde o jednoduchý doprovod a čistotu hlasu,” uvádí Míková.

Představení je určeno rodinnému publiku - dospělým a dětem od 5 let. Zároveň je věnováno dětem, které byly, nebo jsou, hospitalizovány ve zdravotnických zařízeních a jejich blízkým. Část vstupenek na jednotlivá představení tak budou dostávat během podzimních návštěv malí marodi od týmu Loutek v nemocnici při pravidelných návštěvách ve zdravotnických zařízeních.

Inscenace Cesta do Vánoc se stává jedním z prvních nových programových bodů divadla Říše loutek od doby, kdy jej začala letos na podzim nově spravovat Městská knihovna v Praze. „Zdejší jeviště je vystavěno pro loutky a my potřebujeme vtrhnout na scénu a být součástí děje. Díky tomu je to pro nás radost a objevování nových možností,” uzavírá Marka Míková.

Soubor Loutky v nemocnici již 16 let prostřednictvím loutkových představení pomáhá hospitalizovaným dětem, aby se zase smály. Ročně realizuje téměř tisíc návštěv malých marodů v nemocnicích a léčebnách po celé republice. Na začátku stál malý tým čtyř lidí, v současné době soubor absolvuje až 1 000 návštěv ročně na 90 odděleních. Díky dohodě s nemocnicemi jeho činnost běžela po téměř celou dobu koronavirových opatření. Soubor úzce spolupracuje s lékaři, aby se návštěva jeho členů stala součástí léčebného procesu konkrétních dětí. S většími projekty soubor jezdí i do dlouhodobých léčeben.

Více informací  a vstupenky na www.loutkyvnemocnici.cz/cestadovanoc.

Termíny - Praha: 27. 11. ve 14.00, 28. 11. ve 14.00 a v 17.00 (premiéra), 5., 12., 19. 12., 27., 28. a 29. 12. 2021 vždy v 10.00 a ve 14.00.,

Městská knihovna v Praze, divadelní sál Říše loutek, Žatecká 1, Praha 1, dále představení pro školy a představení v léčebnách.

Termín - Brno: 17. 12. v 16:30, Divadlo Radost, Bratislavská 216/32, 602 00 Brno.

Cesta do Vánoc:

Režie: Marka Míková

Návrhy loutek a scéna: Iva Ščerbáková

Výroba loutek: Václav Krčál

Kostýmy loutek: Marcela Krčálová

Hudba a texty: Marka Míková, Matyáš Míka, Markéta Labusová a Ivan Wiesner

Hrají: Hana Grančičová, Natálie Havlová, Kryštof Míka, Jáchym Sůra, David Bolech, Markéta Labusová

Světelný design: Šimon Kočí

Produkce: Jakub Matějka

Po děti od 5 let

Rozhovor s režisérkou, hudebnicí a herečkou Markou Míkovou:

Dle popisu nepůjde pouze o Vánoce, ale o biblické příběhy od stvoření světa. Jak bude vše v inscenaci propojené? Jakou formu bude mít inscenace?

Inscenace vychází ze starých lidových textů, které jsem upravila pro naše potřeby. Cesta do Vánoc bude loutkové představení, ale herci budou stále přítomni, jako ti, co dodávají loutkám duši a posunují děj kupředu.

V jakém smyslu bude mít inscenace přesah do současnosti? Jak se současnost v již dobře známých příbězích odrazí? Bude tam místo i na nějaké překvapení?

Do klasického tetu na několika místech vstupují otázky a úvahy o Vánocích, také se tam objevují úryvky z některých básní. Zároveň těšení na Vánoce. Koledy budou prostřídány autorskými vánočními písněmi.

V adventním čase se hraje řada vánočních představení a inscenací. V čem bude tato jiná? Proč právě na ni by měli rodiče s dětmi vyrazit?

Toto představení bude neobvyklé nejen prostorem, ve kterém ho budeme hrát (tedy Říše loutek), ale pochopitelně originálním výtvarným pojetím mladé scénografky Ivy Ščerbákové.

Pro inscenaci vznikají nové loutky. Dají se nějak slovně charakterizovat, nějak na ně diváky nalákat?

Využíváme různé druhy loutek přes marionety, maňásky až po loutky javajkového typu a manekýny, proto budou voděny na jevišti různým způsobem. Některé budou velké a jiné docela droboučké. Scéna skýtá možnost světelných efektů, se kterými si zatím hrajeme a velmi nás baví, a tak doufáme, že i divák bude potěšen.

Pro děti od kolika let bude inscenace? Užijí si ji i dospělí?

Rozhodně je to rodinné představení. Měli by si užít malí i velcí. Spodní hranice je však 5 - 6 let.

Klasický prostor divadla Říše loutek - je to výzva nebo jak toto divadlo vnímáte?

Prostor jeviště je velká výzva. Je vystavěno pro loutky a my potřebujeme přece jen vtrhnout na scénu a být součástí děje. Zatím je to radost a objevování možností. Pevně doufáme, že se nám to podaří.

Inscenace bude doprovázena živou hudbou, živými písněmi. Půjde o koledy, budou součástí děje? Jak byste hudbu charakterizovala?

Budeme hrát jak několik známých koled, aby si s námi mohlo publikum zazpívat, tak několik autorských vánočních písní. Nebude to jen obvyklá lidová nota, která bude prostupovat příběhem. Jednoduchý doprovod a čistota hlasu.

Více informací, fotografie apod.:

Jiří Sedlák, ArtsMarketing.CZ

Tel.: +420 604 868 914

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Foto: Michal Hančovský

Loutky v nemocnici – tisková zpráva

Den Loutek v nemocnici na Letní Letné nabízí silné příběhy o přátelství, koncert a křest CD.

Praha 4. srpna 2022 --- „Nemocnice je nemocnice. Když se tam člověk dostane, hned se začne bát. Neví totiž přesně, co mu je, a neví, co s ním budou dělat. Taky neví, kdy ho pustí domů a jestli se uzdraví. Leží v pyžamu v posteli, kouká do stropu a je mu ouvej. Jako třeba... Pepíkovi.“ Tak začíná příběh z CD Pohádky na předpis, které pro děti hospitalizované v nemocnicích a léčebnách právě vydává spolek Loutky v nemocnici. Křest CD proběhne v rámci Dne Loutek v nemocnici 13. srpna na festivalu Letní Letná. Soubor zde během celodenního programu nabídne divákům svá představení, která obvykle mohou vídat pouze děti v nemocnicích a léčebnách.

„Hospitalizované děti se snažíme rozesmát, přivést je na jiné myšlenky anebo i otevřít prostor pro komunikaci o nelehké situaci, kterou právě prožívají. Naše představení ale samozřejmě fungují i mimo prostředí nemocnic. Na Letní Letnou tentokrát přinášíme silné příběhy o velkých přátelstvích, které určitě zaujmou malé i velké diváky i v divadelním stanu uprostřed parku,“ zve na sobotní den Loutek v nemocnici Marka Míková, umělecká šéfka souboru.

Program začíná již před polednem premiérou inscenace Co je víc?, autorského představení Kryštofa a Matyáše Míkových o síle kamarádství. A přátelství až za hrob je i hlavním tématem obnovené inscenace Myši patří do nebe (ale jenom na chvíli). „Je plná humoru, fantazie, písniček a světa plného lásky, ve kterém všichni můžeme žít už teď. Využívá minimálních rekvizit a dekorací, a přece se dotýká velkých témat,“ přibližuje inscenaci Marka Míková, která se postarala o dramatizaci příběhu. Třetí loutkovou inscenací je pak Bílá velryba na motivy románu Hermana Melvilla, kde se chlapec Izmael vydá na moře s velrybářskou lodí a spřátelí se s tajemným domorodcem Kvíkvegem.

Na festivalu Letní Letná odehrají Loutky v nemocnici během „svého“ dne i řadu malých pohádek pouze pro několik diváků. Tyto krátké příběhy přinášejí obvykle přímo na jednotlivé nemocniční pokoje k pacientům, kteří jsou upoutáni na lůžko. Na malá, „kufříková“ představení, která se odehrávají ve vzdušném stanu Loutek v nemocnici, se nevybírá vstupné.

 Loutky Foto na Facebook 940 705 px Příspěvek na Facebooku 940 790 px1 LVN Bílá velryba 1 LVN Mysi patri donebe 01 Loutky v nemocnici Pohadky na predpis

Loutky Foto Letni Letna koncert  Loutky Foto stan na festivalu Letni Letna

Kontakty:

Loutky v nemocnici – kontakt pro média

Jakub Matějka, T: 603 864 595

E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Loutky v nemocnici

Marka Míková

E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Program Den Loutky v nemocnici

Co je víc? – 11:00

Myši patří do nebe (ale jenom na chvíli) – 14:00

Bílá velryba – 15:30

Koncert – 17:30

 

Loutky v nemocnici

Loutky v nemocnici již 17 let navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a léčebnách po celé republice. Věnují se práci na poli dramaterapie a rozvíjejí spektrum aktivit v oblasti psychosociální péče. Při svých návštěvách hrají loutková představení a zpívají písničky. Každý rok svůj repertoár rozšiřují o nové příběhy, které jim umožní rozdávat smích v místech, kde ho běžně moc není.

Při realizaci svých aktivit se snaží systematicky spolupracovat také s lékaři, nemocničním personálem i rodiči dětských pacientů. Každý rok realizují Loutky v nemocnici téměř 1000 návštěv nemocnic a léčeben a v nich pomohou rozzářit tváře desítek tisíc dětských pacientů.

 

Možnosti podpořit projekt:

Na činnost občanského sdružení Loutky v nemocnici může přispět každý! Například prostřednictvím portálu Darujme.cz – https://bit.ly/3cKzbyO. Přispívat lze také poukázáním libovolné částky na sbírkové konto. Číslo transparentního účtu vedeného u Raiffeisenbank je 37373767/5500.

CD Pohádky na předpis

Nahrávka vznikla pod názvem Hajaja v nemocnici pro Český rozhlas v roce 2016.

Dramaturgie Renata Venclová. Režie Apolena Novotná. Zvuk Ladislav Reich.

V roce 2022 vydaly jako neprodejné CD Loutky v nemocnici ve spolupráci s Českým rozhlasem.

 

Co je víc? – 11:00

Koncept, hudba a provedení: Kryštof a Matyáš Míkovi

Scénografie: Zuzana Štancelová

Kdo je vlastně nejlepší? Jsem to já, anebo ty? Já jsem vyšší, ale ty jsi silnější. Já umím žonglovat, ale ty zase stát na rukách. Já mám nejlepšího tátu, ale ty zase nejlepší mámu. Kdo to nakonec vyhraje, kdo je nejlepší a rozbalí si dárek? Tedy, jestli to náhodou všechno nebude trochu jinak.

Autorské představení o soutěžení, vytahování se a kamarádství. Komediální vystoupení s artistickými kousky a prvky loutkového divadla.

Myši patří do nebe (ale jenom na chvíli) – 14:00

Iva Procházková, Marka Míková

Režie: Marka Míková

Loutky a scéna: Zuzana Štancelová

Hudba: Jiří Hodina, Jaromír František Fumas Palme, Marka Míková

hrají: Loutky v nemocnici – Hana Grančičová, Radana Matějčková, Dáda Vacková, Marka Míková

Dva odvěcí nepřátelé, myš Šupito a lišák Bělobřich, se spolu potkávají v nebi. A světe, div se, vypadá to, že se budou přátelit.

Myši patří do nebe je příběh o přátelství a o lásce. Lišák Bělobřich celý život pronásleduje malou myšku Šupito, aby ji zakousl, ale když myška při honičce spadne z velkého útesu dolů a zůstane tam ležet, lišák je najednou zoufalý. Ztratil jedinečný vztah, o kterém ani netušil, že ho s myškou má. Netrvá dlouho a i lišák se chytí do pasti. Oba přátelé jsou však velmi překvapeni, když se znovu setkají v životě po životě. A co je nejvíc šokuje, že tady v kouzelném nebeském světě už jejich věčné nepřátelství neplatí, že si tu mohou spolu hrát a povídat si a užívat si legrace. A že tu jsou všichni jejich kamarádi a příbuzní. A jak to nakonec dopadne? Představení o věcech pozemských i nadzemských plné humoru a spousty písniček odkazuje k hodnotám, které jsou větší a silnější než momentální stav, momentální situace.

Bílá velryba – 15:30

na motivy románu Hermana Melvilla

Režie: Marka Míková

Loutky a scéna: Alexandra Švolíková

Hudba: Jaromír František Fumas Palme a Marka Míková

Hrají: Loutky v nemocnici – Marka Míková, Hanka Grančičová, Matyáš Míka

Napínavý příběh chlapce Izmaela, který se vydá na moře s velrybářskou lodí, spřátelí se s tajemným domorodcem Kvíkvegem a naučí se žít s drsnými námořníky. Loví velryby na lodi, které velí jednonohý kapitán Achab. A je to Izmael, kdo nakonec odhalí kapitánovo tajemství a důvod, proč tak vytrvale a bez oddychu touží dostat bílou velrybu, Moby Dicka. Je to on, kdo je také jediným svědkem kapitánova posledního zápasu s tímto obrem a jeho definitivní prohry. Příběh je velmi napínavý a zároveň je to klasika, kterou by děti vlastně měly číst a znát. Je hrán velmi jednoduchým a srozumitelným způsobem.

Inscenace je ukryta v jenom starém lodním kufru, nakonec se ale v oceán mění celé jeviště a hrají jak herci, tak marionety. Představení doprovází na živo hrané písničky.

Koncert

Celý program zakončí koncert Loutek v nemocnici. Nespoutaná hudební hostina pro všechny děti a rodiče. Původní písničky s nádechem rocku roztančí každého. Maroda, stejně jako zdravé kluky a holky.

Stan Loutek v nemocnici

V průběhu celého dne Loutky v nemocnici odehrají další spousty kufříkových pohádek ve svém nafukovacím stanu, přijďte kdykoli, na tato krátká představení se nevybírá vstupné.

Loutky v nemocnici slaví před Vánoci knihou Můžeme dál? a dvěma premiérami.

Praha 14. prosince 2020 – Patnáct let klepou členové souboru Loutky v nemocnici na dveře pokojů v nemocnicích, léčebnách a hospicích, aby dětem i seniorům nabídli výlet do světa fantazie, příběhy, slova a úsměvy, které jim pomohou snášet bolest, samotu i odloučení od blízkých.

Můžeme dál? Tak zní otázka, která otvírá loutkařům, hercům a muzikantům dveře pokojů a také se stala titulem knihy, kterou na oslavu svých patnáctin soubor Loutky v nemocnici vydává. Je to malá knížka plná silných příběhů, které členové souboru posbírali cestou za dětmi i dříve narozenými. „Písniček a loutkových představení či improvizací, které jsme za tu dobu přinesli hospitalizovaným dětem i dříve narozeným, je už tolik, že ani nejdou spočítat. Nespočet je i příběhů z nemocnic, stejně jako dětských bolestí a trápení, ale i malých zázraků, kdy se na dětské tváři objeví úsměv a pokojem se rozezní smích. A to samé platí i pro ty, kteří mají kolem svých smějících se očí již spoustu vrásek,” říká duše celého projektu Loutky v nemocnici Marka Míková, herečka, spisovatelka, režisérka, skladatelka a také zpěvačka kapely Zuby Nehty. Vybízí k listování a čtení v nové knize: „Můžeme dál uchovává pár střípků z kaleidoskopu našeho každodenního konání. Kéž je nejen vzpomínkou a povzbuzením, ale i důkazem, že zázraky se dějí…“

Nákupem nové knihy Můžeme dál? podpoříte aktivity, které jsou obzvláště v dnešní době mimořádně potřebné. Více informací na www.loutkyvnemocnici.cz a www.facebook.com/loutkyvnemocnici.

Free Joomla Templates