Pouze s vaší pomocí

Pouze s Vaší pomocí budeme pokračovat s návštěvami malých marodů. Váš dar v jakékoliv výši pomůže dětem překonat pobyt v nemocnici. Darujte jim prosím úsměv ještě dnes!

 

3500

Darujte_cards_11sml


 

15let

Myš

Dobrá medicína = laskavé a nenásilně optimistické písně

Projekt Loutky v nemocnici je nejen záslužný, neboť pomáhá nemocným dětem, aby se zase smály, ale po hudební stránce také kvalitní. Sešli se v něm totiž muzikantky a muzikanti kapel Zuby nehty a Původní Bureš, což je zárukou hravých, nápaditých a melodických písniček. Přesně takové nabízí album Dobrá medicína, které vychází u příležitosti desátých narozenin této neziskové organizace.

Bez falše a přetvářky

Věřím tomu, že hudba dokáže léčit, hlavně duši. A že Loutky v nemocnici svými představeními, v nichž hraje hudba zásadní roli, dětem výrazně pomáhají. Jejich písně jsou totiž laskavé, komunikativní, pozitivní a nenásilně optimistické. To nenásilně je hodně důležité, neboť děti by dokázaly jakoukoli faleš, přetvářku, přílišný soucit či prvoplánové moralizování lehce rozpoznat a důvěra by byla tatam.    Pod většinou skladeb je podepsána Marka Míková, pianistka a zpěvačka skupiny Zuby nehty, která ani na Dobré medicíně svoji domovskou kapelu nezapře. Opět se jedná o jemně alternativní rock plný výrazných melodii, příjemných rytmů a zpěvných refrénů. Propracovaná souhra klavíru, kytar, bicích a saxofonu opět výborně šlape, občas vypomůže jemnější klarinet nebo romantická trubka. K výrazným ženským vokálům se občas přidává zpěv dětí, vždy funkční a přirozený.     

Od Zubů nehtů k Původnímu Burešovi

Pro větší pestrost přispěl dvěma písničkami také Jaromír František Fumas Palme a jeho songy Námořnická a Tygr zase odkazují k tvorbě Původního Bureše. Přímočařejší folk rock se silnými melodiemi, svobodnou atmosférou a charakteristickým Fumasovým zpěvem a frázováním. Album nabízí jak jemnější, tak temperamentnější skladby. Všechny však spojuje lehkost, vzdušnost, zpěvnost a nápaditá práce s dynamikou, kdy často mění rytmus i tempo. Kromě pestrých vokálů jsou dozdobeny i různými zvuky a ruchy. Z převážně středního tempa vybočuje především klasický rock´n´roll Okap nebo k Balkánu směřující vypalovačka Čtyři kamarádi.    

Od klasické tvorby formace Zuby nehty se Dobrá medicína liší především v textech. Ne jejich poetikou, ale zaměřením. Často se zabývají zvířaty, na něž mívají dost netypický či překvapivý pohled. Třeba že krokodýlí slzy jsou jen oblíbená finta k nalákání tučného sousta. Další texty zachycují kamarádství, štěstí či naši planetu, kde sice žijí divní obyvatelé, ale nikde jinde není tolik legrace.     

Štěstí? Mít někoho moc rád.

Některé mají lehce a nenásilně motivační charakter, i když poučování či moralizování z nich rozhodně netrčí. „Johoho, johoho, tak si poskoč, ať je, jak je, johoho, johoho, někdy dobře, jindy špatně..." A představa štěstí? „Zlatá rybo, vylez zase! Čemu štěstí podobá se? Nemít tak moc práce, bezstarostně smát se a někoho mít moc rád, pak se můžeš radovat." Krásné.    

Písně z alba Dobrá medicína dodají nemocným dětem energii, naději, rozptýlení, radost, zapomnění na zdravotní problémy. Ale potěší a rozradostní i děti, které mají více štěstí, a nemusí trávit svůj čas po nemocnicích a léčebnách. A pokud chcete na tuto záslužnou činnost přispět, možnosti najdete v bookletu alba nebo na těchto stránkách.
Karel Souček

http://www.hudebniknihovna.cz/dobra-medicina-laskave-a-nenasilne-optimisticke-pisne.html

Joomla Templates from JoomlaShack