15let

Myš

Loutky v nemocnici slaví před Vánoci knihou Můžeme dál? a dvěma premiérami.

Praha 14. prosince 2020 – Patnáct let klepou členové souboru Loutky v nemocnici na dveře pokojů v nemocnicích, léčebnách a hospicích, aby dětem i seniorům nabídli výlet do světa fantazie, příběhy, slova a úsměvy, které jim pomohou snášet bolest, samotu i odloučení od blízkých.

Můžeme dál? Tak zní otázka, která otvírá loutkařům, hercům a muzikantům dveře pokojů a také se stala titulem knihy, kterou na oslavu svých patnáctin soubor Loutky v nemocnici vydává. Je to malá knížka plná silných příběhů, které členové souboru posbírali cestou za dětmi i dříve narozenými. „Písniček a loutkových představení či improvizací, které jsme za tu dobu přinesli hospitalizovaným dětem i dříve narozeným, je už tolik, že ani nejdou spočítat. Nespočet je i příběhů z nemocnic, stejně jako dětských bolestí a trápení, ale i malých zázraků, kdy se na dětské tváři objeví úsměv a pokojem se rozezní smích. A to samé platí i pro ty, kteří mají kolem svých smějících se očí již spoustu vrásek,” říká duše celého projektu Loutky v nemocnici Marka Míková, herečka, spisovatelka, režisérka, skladatelka a také zpěvačka kapely Zuby Nehty. Vybízí k listování a čtení v nové knize: „Můžeme dál uchovává pár střípků z kaleidoskopu našeho každodenního konání. Kéž je nejen vzpomínkou a povzbuzením, ale i důkazem, že zázraky se dějí…“

Nákupem nové knihy Můžeme dál? podpoříte aktivity, které jsou obzvláště v dnešní době mimořádně potřebné. Více informací na www.loutkyvnemocnici.cz a www.facebook.com/loutkyvnemocnici.

Loutky v nemocnici jsou vlastně jediným divadlem, které v době koronavirových restrikcí může za svými diváky. Je to i díky vstřícnému přístupu nemocnic, léčeben a hospiců, před jejichž obrovským současným nasazením mají společně se všemi spoluobčany členové souboru velký respekt a považují si za čest, že mohou svým dílem pomoci. Navíc si nyní mohou zájemci prostřednictvím internetu a sociálních sítí přehrát doma některé pohádky, písničky nebo krátké loutkové příběhy.

Pro období adventu Loutky v nemocnici připravily také dvě nové premiéry. Představení Cesta do Vánoc přináší do nemocničních pokojů alespoň na chvíli vánoční atmosféru a soubor s loutkami z tohoto představení již v těchto dnech nemocnice navštěvuje a atmosféru představení nese i právě premiérované vánoční video. Kromě verze pro nemocniční postýlku chystáme pro rok 2021 i představení v léčebnách anebo v hospicích a zde se uplatní i téměř metr vysoké marionety. V představení nebude chybět příběh narození Ježíška ani klasické koledy. Již nyní se ale Betlémem může stát třeba i peřina na nemocničním lůžku. Druhý projekt, Dům vzpomínek je určen starším dětem a především dříve narozeným. Vrací se třemi příběhy do klíčových období 20. století a poprvé se představí divákům v hospicích a léčebnách dlouhodobě nemocných v on-line premiéře v pátek 18. prosince odpoledne.

Spolek Loutky v nemocnici se věnuje práci na poli dramaterapie a rozvíjí spektrum aktivit v oblasti psychosociální péče. Již patnáct let se zasazuje o ulehčení pobytu dětí i seniorů v nemocnicích a léčebnách. Loutky dokáží často víc než pilulky – vykouzlit úsměv, zaplašit stesk po domově, pomoci na chvíli zapomenout na bolest a trápení. Ať je Vám 8 nebo i 88, ať se těšíte, že už budete brzo zdraví anebo víte, že se nemáte kam vrátit. Prostřednictvím divadelních představení, her a písniček se snaží pomoci v procesu uzdravování, snaží se otevírat prostor ke hře a komunikaci o prožívané realitě. Každý rok během svých 700 návštěv vykouzlí úsměv desítkám tisíc pacientů v nemocnicích, léčebnách a hospicích po celé republice. 

 

Odkazy na streaming premiéry Dům vzpomínek zde.

Odkaz na premiéru vánočního videa zde. 

Odkaz pro další informace o tom jak pomáháme

Kontakt Loutky v nemocnici                                        Kontakt pro média:

Jakub Matějka                                                                 Silvie Marková, Anna Vašátková

Loutky v nemocnici                                                         SMART Communication s.r.o

M: +420 603 864 595                                                     M: +420 604 748 699, +420 774 542 542

E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.                         E: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.