Mudr HolcátVážený pane doktore, máte dlouhodobou zkušenost jako lékař, jako člen vrcholového managementu předních zdravotnických zařízení, dokonce i jako ministr zdravotnictví. Mohl byste nám popsat, jak z Vašeho pohledu organizace jako Loutky v nemocnici doplňují péči o pacienty v nemocnicích a léčebnách? Proč mají své pevné místo ve zdravotnických zařízeních?

Léčba pacientů, to nejsou pouze léky, operace či jiné terapeutické postupy. Jednou z nejdůležitějších podmínek úspěšného léčení a vyléčení pacienta je jeho pozitivní přístup a naladění. To se týká jak dospělých, tak i dětí. Záleží nejen na komunikaci personálu, který se o pacienty stará, ale i všech v jeho okolí, ať to jsou jeho příbuzní, přátelé a známí. Velkou roli, zvláště v nemocnicích, hrají různé podpůrné organizace, dobrovolníci. Od malička mám osobně slabost k loutkám, několik jich vlastním, pohled na ně mě vždy pozitivně naladí. Když tyto loutky ožijí v rukách zkušených loutkoherců, je hned jiná atmosféra, dobrá nálada. Děti a možná i dospělí v nemocnici přijdou na jiné myšlenky, alespoň na čas zapomenou na své strasti a bolesti. Většinou za nimi stojí veselí a pozitivní umělci, kteří vnášejí do našeho, někdy nepříliš příjemného, prostředí pozitivní emoce a radost.

Čím je motolská nemocnice odlišná od jiných velkých nemocnic? Má v péči o dětského pacienta v rámci republiky něčím výjimečné postavení? Proč je důležité, aby takováto specializovaná pracoviště spolupracovala s Loutkami v nemocnici.

Motolská nemocnice je jednou z největších zařízení nejen v České republice, ale i v Evropě. Její poměrně velkou částí je samostatná dětská nemocnice s některými ojedinělými diagnostickými a hlavně léčebnými programy. Pro některé z nich je spádovým zařízením pro dětské pacienty z celé republiky. U těchto dětí jde často o komplikovaná, těžká chronická onemocnění s dlouhodobou hospitalizací na lůžku. Pomoc dobrovolníků, účast různých organizací je pro pobyt těchto dětí velmi přínosná. Zvláštní postavení mají Loutky v nemocnici. Malí, ale i větší se vždy těší, kdy se opět ty roztomilé gurky s veselými příběhy mezi nimi objeví. A návštěv není málo, ročně skoro přes 400!

Jak se díváte na možnost spojení činnosti organizací, jako jsou Loutky v nemocnici přímo s léčebným procesem a terapií, jako se podařilo propojit například na motolské rehabilitaci?

Často nejde jen o zábavu. Když se náš zdravotnický per- sonál pobaví s loutkami, vlastně s jejich průvodci, mohou se dohodnout i na pomoci při vlastním léčebném postupu. Kašpárek pak vysvětlí dítěti, co ho čeká, princ s princeznou mu ukážou, jak má cvičit (rehabilitovat), ježibaba ukáže, co by dělat neměl. Loutky tak mohou i názorně pomoci při edukaci dítěte, jeho rodičů, někdy možná i dospělých pacientů.

Myslím, že možností využití pomoci loutkářů i jejich malých přátel v nemocnici je celá řada. Díky za jejich čas, který mezi našimi pacienty i mezi námi tráví. Loutky v nemocnici se dnes stávají naší nezbytnou a radostnou součástí.

Děkujeme za rozhovor.

Joomla 1.5 Templates by JoomlaShack.com