Pouze s vaší pomocí

Pouze s Vaší pomocí budeme pokračovat s návštěvami malých marodů. Váš dar v jakékoliv výši pomůže dětem překonat pobyt v nemocnici. Darujte jim prosím úsměv ještě dnes!

 

3500

Darujte_cards_11sml


 

15let

Myš

QRplatba

Pro platbu na sbírkový účet

37 37 37 67 / 5500

Pokud chcete na konci roku dostat potvrzení o daru uveďte jako zprávu pro příjemce jméno, příjmení a adresu.

QR kód naskenujte prostřednictvím bankovní aplikace ve vašem telefonu. Děkujeme :)

Myš.

MyšMyš

 

Loutky_v_nemocnici_v_jeskyni_1.jpgV současné době se mezi dětmi více než dříve vyskytují vážné nemoci horních i dolních cest dýchacích. Děti trápí i opakovaná virová onemocnění a další obtíže spojené s dýcháním.
Tento stav zhoršilo období pandemie, protože v posledním roce a půl nebyly děti průběžně vystavovány běžným virům a jejich organismus tak přestal být vůči takovým infekcím odolný.
Zároveň samotný koronavirus často zasahoval dýchací soustavu i u dětí.

 

Vzhledem k různým omezením došlo také ke snížení kondice některých dětí a tím k omezení přirozené obranyschopnosti jejich organismu.

Těžké případy respiračních chorob plní stále dětské kliniky a na JIP končí i úplně malé děti. Tito pacienti často trpí náhlými atakami dušnosti, které se opakují. Těžké astma je dnes považováno za onemocnění vyžadující ke své léčbě neobvykle velké množství léků.

Mezi děti, které trpí pravidelnými zdravotními obtížemi, patří i malá Lili, se kterou jsme se potkali v Ostrově u Macochy. Ve zdejší léčebně, která k léčbě využívá klima v jeskyni (speleoterapii), tráví již po několikáté měsíc pod zemí. Protože jí ještě nebylo šest let, doprovází ji maminka.

Prostředí jeskyně, kde léčba probíhá, je bez prachu, bez pylů a s vysokou vlhkostí vzduchu, ve kterém se nacházejí prospěšné látky. Pobyt v jeskyni spolu s fyzickým tréninkem pomáhá malým pacientům s návratem do normálního života.

Lili je v léčebně již poněkolikáté a vždy se sem těší. V podzemí na ni i na maminku čeká překvapení v podobě zajímavého programu. Jinak by se tři hodiny, které v jeskyni každý den tráví, snad ani nedaly vydržet.

Tentokrát všechny překvapily Loutky v nemocnici a malé Lili se představení velmi líbilo. Sedla si do první řady a smála se na celé kolo. Když představení skončilo, nechtěla odejít, dokud si loutky neprohlédla zblízka a nevyfotila se s Grankou a Renátou, které tentokrát dětem v léčebně hrály v jaguářím kostýmu.
Do podzemí moravského krasu totiž přivezly inscenaci Pralidi, která pojednává o trampotách jedné pravěké rodiny. Ta žila v jeskyni, což se dětem hodně líbilo. Stejně jako příběh, ve kterém se mluví lámanou pravěkou češtinou.

„Mimořádné představení to bylo i pro nás, již samotný příchod do tajuplně osvíceného podzemního dómu plného krápníků, skrz klikaté uličky, které za tisíciletí ve vápenci vyhloubila voda, okolo jezírek a po prudkých schodištích, navozuje mimořádnou atmosféru pro náš příběh z dávné minulosti. A tak se hraje v podstatě samo,“ říká Granka.
Návštěva v Ostrově byla tentokrát součástí velkého turné po moravských léčebnách, ve kterých se léčí stovky dětí z celé republiky. Během dvou dnů jsme navštívili také léčebnu v Boskovicích a odehráli představení v Dětské léčebně ve Křetíně.

Pod zemí se lépe dýchá
Rozhovor s Ivonou Procházkovou
staniční sestrou v Dětské léčebně se speleoterapií
v Ostrově u Macochy

Proč děti do vaší léčebny jezdí?
Děti k nám jezdí za unikátní léčebnou metodou, speleoterapií. Trápí je respirační infekty, těžké alergie a astmata, jsou často nemocné, trpí na virová onemocnění nebo na jejich následky. A my jim zde pomáháme zvýšit kondici, nacvičit správné dýchání pod vedením fyzioterapeutek a především nabízíme unikátní prostředí, které významně k jejich léčbě přispívá. Jeskyně je vlastně takovým obrovským přírodním inhalatoriem. Nabízí mikroklima podzemního prostředí, které je tvořeno aerosolem.
Důležitá je zejména zdejší stálá teplota kolem osmi stupňů a vysoká vlhkost vzduchu, blížící se 100 %.

Jak vypadá takový pobyt pod zemí?
Děti zde tráví každý den tři hodiny. Čas je rozdělen mezi část, kdy musí být v absolutním klidu, jsou uložené na lehátka, přikryté dekami a peřinami a usínají. A pak na část určenou k léčebné tělesné výchově, k pohybu, kdy zde pod zemí společně podnikáme různé aktivity, aby čas potřebný
k léčbě lépe utíkal.

Jaký program dětem pod zemí můžete nabídnout?
Dětem je potřeba dát i trochu hry a zábavy. Hrajeme různé hry, tady v jeskyni třeba i ping pong! Jsme moc rádi, že nám se zpříjemněním pobytu našich pacientů přijíždí pomoci i Loutky v nemocnici. Je to vždy pro nás i pro děti takový svátek. Dětem, maminkám i personálu se představení opravdu líbí. Za spolupráci jsme moc vděčni a doufáme, že bude probíhat pravidelně i v budoucnu.

Děkujeme za rozhovor.

 

Hurá do přírody
Na jaře a v létě mohou děti Loutky v nemocnici vídat rovněž v rámci táborů pro děti s chronickými onemocněními či vážným handicapem. Každoročně se těšíme na návštěvy táborů pro děti po onkologické léčbě. Pobytů se účastní nejen samotní pacienti, ale přijíždějí také jejich sourozenci a kamarádi. S řadou dětí se naši herci už potkali v nemocnici a někteří vedoucí jsou dokonce pacienti po úspěšné onkologické léčbě, kteří naše představení znají z nemocnice ze svého dětství.

 

Loutky ve vlaku
Loutky v nemocnici pravidelně jezdí za svými diváky tam, kde je potřeba. Většina našich cest, pokud to velikost dekorace a váha loutek a nástrojů umožní, probíhá veřejnou hromadnou dopravou. Po Čechách, Moravě i Slezsku cestujeme autobusy a vlaky.
Někdy se ale sám dopravní prostředek může stát pódiem! Nevěříte? Anička s Václavem a Jankou se vydali na speciální cestu. V Ostravě nastoupili do rychlíku a než byl v Praze, s loutkami a hudebními nástroji obešli všechna kupé i otevřené vozy. Vlak vyjížděl z polské Přemyšle, která leží nedaleko od ukrajinských hranic, a to byl také důvod, proč jsme si zrovna tento spoj vybrali. Jednotlivými vagóny jsme se proplétali mezi spoustou kufrů a zavazadel a snažili se konec vysilující cesty trvající několik dní zpříjemnit dětem, které do České republiky přicházejí ze země, kde zuří válka. Zpívaly s námi celé rodiny! A cestující, kteří cestou přistupovali, se ptali: „To je nová služba Českých drah?“ A my na to: „Ne ne, my jsme Loutky v nemocnici a hrajeme prostě tam, kde je nás nejvíc potřeba.“

Jsme tu, když se probudíte...
Nemocnici v Olomouci tentokrát zaplnila zvířátka. Na oddělení jsme přišli ve chvíli, když se několik slečen probíralo z narkózy. Byly tuze rády, že jsme je přišli pozdravit... „Pomůžeš mi schovat se před liškou, Johanko?“ „To víš, že jo, zajíčku. Zalez si ke mně pod polštář!“

 

Podpořte prosím naše návštěvy v nemocnicích a léčebnách, abychom i o prázdninách mohli pomáhat dětem jako je Lili, nebo Johanka.

Mnohokrát Vám děkujeme!

Darujte_online_Wide_700

 
Joomla Extensions