K našim prázdninovým programům již tradičně patří vícedenní návštěvy psyxhiatrických léčeben. Zachytili jsme pár pro vás (ale i pro nás) postřehů i z letošních, velmi silných setkání.

Ve dnech 22.-24.8. 2022 uskutečnila pětičlenná skupina Loutek v nemocnici pod vedením Marky Míkové dílnu na dětské psychiatrii v Bohnicích. Byla tam Dáda, Václav, Anička, Marka a Pavla. Dílny se zúčastnilo deset starších dětí. První den jsme dětem zahráli sedm připravených písní a požádali je, aby si z nich vybrali sedm, na které budeme vyrábět klipy a které se budeme učit. Vybrali si losováním Marnivou sestřenici, Žlutou ponorku a Čtyři slunce. O všech písničkách jsme si povídali, o divadle Semafor, kde se zpívala Marnivá sestřenice, o Beatles a jejich Yellow submarine, a o Čtyřech sluncích a Vypsané fixe. I o tom, že ta čtyři slunce jsou čtyři děti. Pak jsme se pustili do práce – někteří začali nacvičovat muziku na nástroje. Pavla popisuje: Nacvičovala jsem basovku s hudebně nesmírně nadaným Adamem, zatímco ostatní vyráběli artefakty pro videoklipy.

Adamovy rapové nahrávky na youtube budu s velkou chutí sledovat a podporovat ho. Také jsem komunikovala s Vojtěchem o grafitti, generačních rozdílech a generačních problémech. Výborně jsme si rozuměli a doufám, že se na legálech ještě setkáme. Také jsem si zajammovala s Péňou (kytara a ukulele). Ze závěrečné prezentace písní jsem měla velikou radost, protože bylo vidět, že se dětem dílna líbila. Moje poselství světu znělo LOVE LIFE.

V dílně se pilně tvořilo. Vznikla čtyři slunce. Každé jiné a každé krásné. Vznikla sestřenice s loknami a bez loken, žlutá ponorka a 4 členové Beatles, most přes řeku a člověk, který po něm půjde přes rozbouřenou řeku. Pak jsme se pustili do nacvičování písní a jejich vizualizaci. Bylo málo času a to byl jediný problém, co jsme měli. Jinak si myslíme, že to bavilo jak nás, tak pacienty. Každopádně naše vystoupení bylo přijato s velkým nadšením. Dorazili lékaři, sestry, personál, další pacienti a potlesk byl opravdu velký. Zdálo se mi, že některé vystoupení dojalo.
Matyášovo poselství: ŽIVOT JE KRÁSNEJ, KDYŽ JSI ŽIVEJ. Děkujeme!

Marka, Pavla, Dáda., Anička a Václav

Bohnice Léčebna

.....

Divadelní dílnu v psychiatrické léčebně Opařany jsme tentokrát vedli kolem představení Co je víc? Příběhu dvou kluků, kteří se předhánějí, kdo je v čem lepší a hledají, co je vlastně nejlepší. Dílny se účastnilo dvanáct pacientů, s kterými jsme hledali jejich skryté talenty. Vyzkoušeli si slovní zdatnost (jazykolamy, slovní projev), zručnost (žonglování), pohyb (taneční kroky, základy akrobacie) i hudební nástroje (bicí, kytara, trumpeta,...). Bylo úžasné vidět, jak se po dvou, třech dnech společné práce mnozí pacienti přestávali stydět, i ti nejtišší si s námi promluvili a nacházeli odvahu a sebedůvěru. Závěrečného představení se nakonec účastnili téměř všichni. Každý předvedl jednu dovednost, ve které byl nejlepší, od žonglování, přes hraní na ukulele, až po gymnastiku. A na závěr všichni společně zazpívali píseň o tom, že lepší než vítězství je mít vedle sebe někoho, koho mám rád. Podívat se přišla celá léčebna včetně zdravotnického personálu a návštěvou nás poctil dokonce sám pan ředitel. Byl to pro nás všechny zážitek a všichni pacienti byli na jevišti skvělí. Představení skončilo za velikého potlesku.  Přejeme jim, aby překonali všechna svá trápení a nezapomněli, že úplně každý je v něčem nejlepší.

Opařany

Renata, Radka, Matyáš, Granka a Kryštof