Foto_David_LVN_3Rozhovor s Mgr. Vlastou Průchovou, ředitelkou

Základní školy a Mateřské školy při FN Motol

Jak funguje škola pro nemocné děti v Motole? Učíte se i s nevyléčitelně

nemocnými dětmi?

Učíme se se všemi dětmi, kterým to dovolí zdravotní stav. Do školy jsou zařazovány děti se souhlasem zákonných zástupců a doporučením od ošetřujícího lékaře. Součástí školy je základní škola, mateřská škola, školní družina a školní klub.

Věnujeme se každému dítěti, u dlouhodobě hospitalizovaných dětí se snažíme zajistit výuku všech předmětu. Vztah dětí ke škole je pozitivní, hlavním důvodem je uplatňování individuálního přístupu.

Dostávají hospitalizované děti také známky? Třeba i špatné? Dáváte dětem nyní v červnu také vysvědčení?

Ano, žáci dostávají hodnocení, známky, pochvaly. Špatné hodnocení do školy při nemocnici ale nepatří. Vysvědčení nevydáváme, při závěrečném hodnocení spolupracujeme

s kmenovými školami.

Proč je podle Vás hraní písniček a pohádek pro hospitalizované děti důležité? Co se Vám na práci Loutek v nemocnici nejvíce líbí?

Naším cílem není jen výuka, ale i starost o dětskou duši a zpříjemnění pobytu v nemocnici. A zde Loutky v nemocnici navazují na práci učitelek. Daří se jim podpořit psychický rozvoj dítěte, jeho představivost a smysl pro humor. To je vždy důležité a u dětí, které sužuje nemoc či zranění dvakrát tolik. Vzájemná setkání s herci a muzikanty u dětských postýlek či v herně hodnotím velmi kladně.

 

Chodila jste také na loutkové divadlo „do divadla“ s dětmi z Vaší rodiny, nebo jako malá slečna?

Se svými dětmi jsem na loutková představení chodila moc ráda, sama v dětství bohužel ne.

 

Další aktuální zprávy Ze světa loutek:

David se nemohl celý den hýbat

• Za dětmi každý den

• Hrajeme pravidelně

• Kočka se zlomenou tlapkou a šašek s teplotou

• 30 let transplantace kostní dřeně