Loutkářství je za celou dobu své existence uznáváno jako významný kulturní a společenský fenomén. Přinesli jej kočovní loutkáři ze zahraničí a následně se v českém prostředí rozšířilo. Této tradici významně napomohl fakt, že se čeští marionetáři, hrající česky, stali součástí národního obrození.

Marionetové divadlo je v českém prostředí neodmyslitelně spojeno také s profesionální i lidovou výtvarnou tvorbou zahrnující řezbu, omalování, kostýmování loutek, malbu dekorací apod. Fenoménem od 20.let 19.století se stalo tzv. rodinné loutkové divadlo. Byly sériově vydávány repertoárové sešity, divadla a loutky, které navrhovali uznávání čeští malíři a spisovatelé. Po druhé světové válce se rozšířilo hraní s maňásky a vzniká další český fenomén - černé divadlo.

I některá naše představení vychází z této tradice. Velké množství loutkových souborů pravidelně hrají po školkách, školách a pořádají představení určené rodinným návštěvám. Úspěšně se zachovává a rozvíjí loutkářství po celém území České a Slovenské republiky, což dokládají výrazné scény zaměřené na loutkovou tvorbu. Na některých z nich máme možnost se souborem Loutky v nemocnici čas od času hostovat, v jiných pravidelně účinkují členové našeho souboru. Tradici českého loutkářství mapují mnohé muzejní expozice zaměřené na loutkářství.

Jsme rádi, že jsme s Loutkami v nemocnici součástí tohoto českého kulturního fenoménu a um i tradici našich předků můžeme předávat dětem v nemocnicích a léčebnách. K tomu navíc dodáváme, že loutka je pro nás kromě toho také výtečným prostředníkem komunikace, který snadno rozveselí a může i pomoci v procesu uzdravování ...

10 tipů kam vyrazit za loutkami, pokud jste zrovna zdraví: http://www.kudyznudy.cz/Aktuality/10-tipu-kam-se-vydat-s-detmi-za-loutkami-a-hrackam.aspx S použitím informací ze stránky https://www.unesco-czech.cz/loutkarstvi/predstaveni